
Åbent makerspace i Makkeriet i Fællessamlingen
Makkeriet åbner en række eftermiddage, hvor der sætter fokus på, hvordan der kan arbejdes med makerspace i fagene.
I skoleåret 2026/2027 åbner vi igen dørene til Makkeriet og inviterer til Åbent Makerspace. Her sætter vi fokus på, hvordan der kan arbejdes med makerspace i fagene. Det er ikke nødvendigt at have kendskab til makerspace i forvejen - så medbring blot din chromebook, dine gode ideer, nysgerrighed og lysten til at lære.
Du kan også besøge Makkeriet med dit team. Tag kontakt til Rie Skamris (rps@randers.dk) eller Rikke Lysdahl (rl@randers.dk) eller via Aula.
I forbindelse med projektet Fra ildsjæl til team - makerspaces som læringslaboratorier er der indrettet et makerspace - Makkeriet - i Fællessamlingens lokaler i Slyngborggade 21. Se her hvilke teknologier der er til rådighed i Makkeriet.
Der er plads til otte på hvert åbent makerspace.
Kontaktpersoner
Datoer og temaer
Kommer snart.

